




Gäster gillade
“Det är en bit av himlen och vi är så glada att vi har fått uppleva det.”
1/41
Gäster gillade
“Det är en bit av himlen och vi är så glada att vi har fått uppleva det.”
Villa för 20 Personer med balkong
9,7•Fantastisk
36 omdömen
Villa i
Sierra (Casares), Casares
20 Personer
·10 Sovrum
·10 Badrum
·670 m²
· Husdjur tillåtet
Privat pool
Bastu
WiFi
Fullt utrustat kök
Laga läckra rätter i ett välutrustat kök.
Självincheckning
Flexibel ankomsttid genom självincheckning.
Privat pool
Bostaden har en privat pool.
Gratis parkering
Stressfri parkering på plats.
Nästan fullbokat. Vi rekommenderar att du bokar snart.
Fullt utrustat kök
Laga läckra rätter i ett välutrustat kök.
Självincheckning
Flexibel ankomsttid genom självincheckning.
Privat pool
Bostaden har en privat pool.
Gratis parkering
Stressfri parkering på plats.
Observera att det kan finnas statliga vattenbestämmelser på plats vid tidpunkten för ditt besök, vilket kan påverka användningen av poolen, trädgårdsvattning eller begränsa kranvattenanvändningen.
Om du vill dela någonstans unikt tillfredsställande med ett antal vänner eller familj, inte prålig, inte lyxigt modern, helt enkelt vackert sammansatt på ett underbart läge, är det här för dig.
Gården hyrs exklusivt till en grupp i taget. Så varje grupp kommer att njuta av ABSOLUT PRIVACY av alla grunder, trädgårdar, pooler, parkeringar ...
Spridda ut över en enorm egendom på 18 000 m² med trädgårdar i massor, massiva välskötta gräsmattor och två pooler (en uppvärmbar under vår- och höstmånaderna), är fastigheten totalt nio sovrum fördelade på inte mindre än fem hus.
Du kan se fastighetens layout i bildgalleriet. Huvudbyggnaden (Cortijo) har ett stort lantligt kök och matplats där du alla kan samlas för att dela måltider, samtidigt som du alltid njuter av möjligheten till utrymme och integritet i ditt eget fristående boende så mycket du vill.
Andalusien hacienda är något av ett diskret mästerverk, det en gång hem för en arkitekt som gjorde fantasifulla landsbygdsegenskaper till sin specialitet.
Designkännetecknen här är generositet av utrymmen, ljuskvalitet och komfort, en medvetenhet om de mänskliga kraven på praktiska och intima, och en omfamning av den rika naturliga världen, växter och inomhusträdgårdar som förbinder interiörer med det mycket varma klimatet i utomhusvärlden.
Haciendan byggdes inte på en gång, utan växte som en organisk helhet för att ockupera godsets grunder i en ovanligt grön dal bara 20 minuter från kusten.
Det är mycket vackert med höga standarder, utan att vara artificiellt förskönad, granne med hästar snarare än människor, den omgivande dalen och bergen befolkade av vilda djur, bäckar och en mängd skog.
Det finns två pooler med en lång säsong som drar nytta av ett mycket varmt klimat.
Från privat parkering, efter att ha kört tre minuter nerför en underhållen bana, är tillgången längs en stig genom en inbjudande trädgård av bambu och höga fronds med en jungly känsla.
Från trädgården öppnar en grind till en härlig bakre cirkulär pool med gräsmattor, på andra sidan är bastun. Tre av husen - Cortijo, Westhouse och La Casita - ligger längs två sidor av poolen och trädgården.
Cortijo, som är huvudvillan, och det angränsande Westhouse delar en lång, bred terrass, välvd och täckt, möblerad med kuddade fåtöljer och planterad med murgröna och jasmin. Detta leder vidare genom en annan grind och liten uteplats till La Casita.
Hela fastighetslayouten med totalt 9 sovrum är som följer:
Cortijo (2 sovrum med utsikt för 4 personer)
En härlig gammal dörr öppnar till ett stort vardagsrum. En läder wrap-round soffa på en rikt färgad matta serveras av ett vitt lattiserat bord och stor eldstad, stor SMART TV och DVD, allt under ljusflöde från högt uppsatta fönster i ett välvt tak. Köket har en imponerande gaseldad Leisure-serie att laga mat på och det leder ut till en underbart stor, infälld och takad matsalsterrass med ett kaklat bord för 9 personer, inbyggd grill och fantastisk utsikt över trädgårdarna och kullarna.
En diskret hörntrappa har en nedre dörr till ett sovrum med två enkelsängar (kan göras upp som dubbelsäng) med terrassen som nämns ovan; trappan stiger till ett välvt dubbelrum som har fantastisk utsikt från Juliet-balkonger och en bergsutsikt från duschen.
Westhouse (2 sovrum med utsikt för 4 personer, plus bäddsoffa för barn)
En välkomnande lobby inbjuder tar dig till en lounge där olivgröna soffor ligger runt ett lågt bord. Taket är träbjälkar och inte för högt, vilket ger en intim atmosfär till platsen. Det finns fler fåtöljer vid fönstret i ett kök och matplats, och ett hörn planterat med en inomhusträdgård. Boendet vetter mot söder och är upplyst av naturligt ljus genom tre uppsättningar höga fönster. En terrass där morning glory och bougainvillea blommar har 4 bekväma stolar och ett runt bord för att äta ute. Utsikten är härlig och trädgårdssteg går ner till poolen och gräsmattorna.
Inuti är de två sovrummen med eget badrum separerade på olika nivåer. På övervåningen finns ett mycket rymligt sovrum med två enkelsängar med högt valv, matta i elfenbensvitt, med utsikt över trädgårdarna och kullarna. Badrummets glasmålning visar en djungelscen med apor. På nedervåningen, i ett stort rum med öppen planlösning, är en dubbelsäng delvis avskärmad från ett omklädningsrum som lätt kan omvandlas till ett barns sovplats, och öppet för här är ett komplett badrum. Franska fönster öppnar mot utsikten.
La Casita (1 sovrum för 2 personer, plus sovplats för barn)
Huset är helt öppen planlösning (förutom toaletten), vilket gör det till en romantisk favorit för par och olämpligt för någon annan ... Allt är på en våning förutom ett par interna steg. En läshörna med kuddar, en soffa, ett matbord och en dagbädd ger olika platser att sitta och koppla av på. Det är det enda huset som vetter mot norr, men det får ändå in mycket ljus genom välplacerade fönster. Köket är enkelt och det finns inte samma utsikt som i de andra husen, men det finns flera saker som vi gillade med det här lilla huset, särskilt det slående stora spegelbadrummet med sina brända plattor, jacuzzibad, orange kinesiska lyktor, jätteyucca, dörr ut till poolen och gigantiska snäckskal; även det välvda taket, den släta nakna stenväggen som delar inre utrymmen och flugskyddsdörren som glider lätt att öppna.
De två andra husen är Carmen och Mario. Carmen fullbordar de upphöjda, sydvända byggnader som Westhouse och Cortijo påbörjat. Mario ligger för sig själv i ett privat hörn av den nedre gräsmattan.
Carmen (3 sovrum med utsikt för 6 personer)
Carmen nås via sin egen trädgårdsväg från parkering och är fördelad på tre nivåer. Ingångsnivån ges över till ett öppet planlösning av ett vardagsrum med en djupblå soffa och fåtöljer, matplats med matbord i trä och kök. Det finns färgglada abstrakta målningar och ett hästtema i andra konstverk.
Från köket går trappan ner till husets pièce de resistance och, enligt vår mening, den sötaste platsen i hela haciendan. Det är en sittgrupp med fyra kuddade fåtöljer med bord på en liten trädgårdsterrass, mycket privat, planterad runt med blommande buskar och skuggad av lövverk. Det känns och ser underbart ut. Dess upphöjda position gör det till en utsiktspunkt för utsikt över de massiva trädgårdarna, huvudpoolen och ut till bergen. Vacker!
Den övre nivån har ett sovrum med två enkelsängar (kan göras upp som en dubbel) med en super utsikt från sängen. Den har en bäddsoffa, Juliet balkong och duschrum med öppen planlösning. Den lägre nivån med sina två dubbelrum (som delar ett annat badrum) har tillgång till både trädgårdsterrassen och den övre av haciendas sammankopplade gräsmattor.
Interconnecting är ett nyckelkoncept här. Precis när du tror att du har upptäckt allt, leder en stig och trappor runt, upp och ner, och förbinder en del av fastigheten med en annan.
Mario (1 sovrum med utsikt för 2 personer, plus sovplats för barn)
På den nedre av fyra långa och breda gröna gräsmattor som lutar in i varandra och ger en lämplig miljö för huvudpoolen (uppvärmd under svala månader), är Casa Mario den mest privata av alla hus.
Den här trädgårdsstugan har en vingårdstäckt, möblerad terrass med vacker utsikt över gräsmattan och kullarna. Det var det första av dessa hus som Aubrey David ritade och det var hans personliga bas och tillflyktsort. Allt är öppet och mer eller mindre kvadratiskt. Under det välvda taket med takbjälkar finns en härlig gammal skinnsoffa, en vacker gjutjärnskamin och en dagbädd vid ett stort hörnfönster där ett barn kan sova. Sovrummet med dubbelsäng ligger på en något högre nivå och är avskilt från vardagsrummet med en gardin. Sängen är av massivt trä, det finns en inbyggd garderob, jacuzzi med öppen planlösning och höga fönster ut mot trädgården. Huset har sina egna köksfaciliteter.
Med alla normala föräldraförsiktighetsåtgärder är haciendan en fastighet där barn i alla åldrar kan tas med och njuta av sig oerhört.
Huvudpoolen är 11 m x 4,5 meter och uppvärmbar under svala månader. Den har ett grunt område där föräldrar kan leka med små barn.
Den bakre, cirkulära poolen är 10 meter bred och dörrar och grindar kan stängas för att hålla små barn från detta område.
Båda poolerna är fyllda med källvatten och samma dricksvatten leds till alla huskranar.
Husen har alla dubbel luftkonditionering på sommaren och luftvärme på vintern och vissa har vedspisar. TV är satellit med Sky. Det finns WiFi-internet på gården, men observera att det inte fungerar överallt.
Alla områden i haciendan är ljusa och luftiga, med gott om naturligt ljus som kommer genom de många vanliga, franska och till och med höga fönstren, varav några inte är gardinerade.
Med sandiga Medelhavsstränder bara 20 minuter bort och ännu mer spännande Atlantstränder längre västerut vid Tarifa, ett mecka för vindsurfare, är hacienda ett mycket attraktivt förslag.
En kort bilresa bort finns fyra tillfredsställande olika landsrestauranger som erbjuder en rad mycket god mat. Och Casares är en förtjusande by med alla typer av lokala butiker och ett nöje att promenera runt. Dess position, uppflugen på en udde med imponerande utsikt, bidrar till dess charm.
Lokala golfbanor är bland de bästa i Europa. I närheten av Finca Cortesin hölls 2012 World Match Play Championship och det finns många fler banor att välja mellan vid kusten. Klimatet möjliggör en golfrunda eller ridning, lätt ordnad lokalt, när som helst på året.
Dalområdet, hem till akviferer, är ett grönt och genuint lantligt hörn av Malaga-provinsen, väl lämpat för promenader och utforskning av landsbygden.
Barn kan vara intresserade av att veta att den djungeliga Selwo Wildlife Adventure Park ligger bara 30 minuter bort. Gångstigar med repbroar eller en lastbilssafari tar dig till flamingor, apor, elefanter, björnar, giraffer, bengaliska tigrar och en fladdermusgrotta.
Idealiskt för en familj och vänner fristående lyxenheter alla tillsammans, med områden att äta och njuta av. Spektakulärt lantgård, 2 pooler, trädgårdar, jacuzzi + massor av kul! ALLA PRIVAT
Observera att fastigheten har en extra avgift för användning av bubbelpoolen och veden. Vänligen kontakta värden i förväg för information.
Om du vill dela någonstans unikt tillfredsställande med ett antal vänner eller familj, inte prålig, inte lyxigt modern, helt enkelt vackert sammansatt på ett underbart läge, är det här för dig.
Gården hyrs exklusivt till en grupp i taget. Så varje grupp kommer att njuta av ABSOLUT PRIVACY av alla grunder, trädgårdar, pooler, parkeringar ...
Spridda ut över en enorm egendom på 18 000 m² med trädgårdar i massor, massiva välskötta gräsmattor och två pooler (en uppvärmbar under vår- och höstmånaderna), är fastigheten totalt nio sovrum fördelade på inte mindre än fem hus.
Du kan se fastighetens layout i bildgalleriet. Huvudbyggnaden (Cortijo) har ett stort lantligt kök och matplats där du alla kan samlas för att dela måltider, samtidigt som du alltid njuter av möjligheten till utrymme och integritet i ditt eget fristående boende så mycket du vill.
Andalusien hacienda är något av ett diskret mästerverk, det en gång hem för en arkitekt som gjorde fantasifulla landsbygdsegenskaper till sin specialitet.
Designkännetecknen här är generositet av utrymmen, ljuskvalitet och komfort, en medvetenhet om de mänskliga kraven på praktiska och intima, och en omfamning av den rika naturliga världen, växter och inomhusträdgårdar som förbinder interiörer med det mycket varma klimatet i utomhusvärlden.
Haciendan byggdes inte på en gång, utan växte som en organisk helhet för att ockupera godsets grunder i en ovanligt grön dal bara 20 minuter från kusten.
Det är mycket vackert med höga standarder, utan att vara artificiellt förskönad, granne med hästar snarare än människor, den omgivande dalen och bergen befolkade av vilda djur, bäckar och en mängd skog.
Det finns två pooler med en lång säsong som drar nytta av ett mycket varmt klimat.
Från privat parkering, efter att ha kört tre minuter nerför en underhållen bana, är tillgången längs en stig genom en inbjudande trädgård av bambu och höga fronds med en jungly känsla.
Från trädgården öppnar en grind till en härlig bakre cirkulär pool med gräsmattor, på andra sidan är bastun. Tre av husen - Cortijo, Westhouse och La Casita - ligger längs två sidor av poolen och trädgården.
Cortijo, som är huvudvillan, och det angränsande Westhouse delar en lång, bred terrass, välvd och täckt, möblerad med kuddade fåtöljer och planterad med murgröna och jasmin. Detta leder vidare genom en annan grind och liten uteplats till La Casita.
Hela fastighetslayouten med totalt 9 sovrum är som följer:
Cortijo (2 sovrum med utsikt för 4 personer)
En härlig gammal dörr öppnar till ett stort vardagsrum. En läder wrap-round soffa på en rikt färgad matta serveras av ett vitt lattiserat bord och stor eldstad, stor SMART TV och DVD, allt under ljusflöde från högt uppsatta fönster i ett välvt tak.
En diskret hörntrappa har en nedre dörr till ett sovrum med två enkelsängar (kan göras upp som dubbelsäng) med terrassen som nämns ovan; trappan stiger till ett välvt dubbelrum som har fantastisk utsikt från Juliet-balkonger och en bergsutsikt från duschen.
Westhouse (2 sovrum med utsikt för 4 personer, plus bäddsoffa för barn)
En välkomnande lobby inbjuder tar dig till en lounge där olivgröna soffor ligger runt ett lågt bord. Taket är träbjälkar och inte för högt, vilket ger en intim atmosfär till platsen. Det finns fler fåtöljer vid fönstret i ett kök och matplats, och ett hörn planterat med en inomhusträdgård. Boendet vetter mot söder och är upplyst av naturligt ljus genom tre uppsättningar höga fönster. En terrass där morning glory och bougainvillea blommar har 4 bekväma stolar och ett runt bord för att äta ute. Utsikten är härlig och trädgårdssteg går ner till poolen och gräsmattorna.
Inuti är de två sovrummen med eget badrum separerade på olika nivåer. På övervåningen finns ett mycket rymligt sovrum med två enkelsängar med högt valv, matta i elfenbensvitt, med utsikt över trädgårdarna och kullarna. Badrummets glasmålning visar en djungelscen med apor. På nedervåningen, i ett stort rum med öppen planlösning, är en dubbelsäng delvis avskärmad från ett omklädningsrum som lätt kan omvandlas till ett barns sovplats, och öppet för här är ett komplett badrum. Franska fönster öppnar mot utsikten.
La Casita (1 sovrum för 2 personer, plus sovplats för barn)
Huset är helt öppen planlösning (förutom toaletten), vilket gör det till en romantisk favorit för par och olämpligt för någon annan ... Allt är på en våning förutom ett par interna steg. En läshörna med kuddar, en soffa, ett matbord och en dagbädd ger olika platser att sitta och koppla av på. Det är det enda huset som vetter mot norr, men det får ändå in mycket ljus genom välplacerade fönster. Köket är enkelt och det finns inte samma utsikt som i de andra husen, men det finns flera saker som vi gillade med det här lilla huset, särskilt det slående stora spegelbadrummet med sina brända plattor, jacuzzibad, orange kinesiska lyktor, jätteyucca, dörr ut till poolen och gigantiska snäckskal; även det välvda taket, den släta nakna stenväggen som delar inre utrymmen och flugskyddsdörren som glider lätt att öppna.
De två andra husen är Carmen och Mario. Carmen fullbordar de upphöjda, sydvända byggnader som Westhouse och Cortijo påbörjat. Mario ligger för sig själv i ett privat hörn av den nedre gräsmattan.
Carmen (3 sovrum med utsikt för 6 personer)
Carmen nås via sin egen trädgårdsväg från parkering och är fördelad på tre nivåer. Ingångsnivån ges över till ett öppet planlösning av ett vardagsrum med en djupblå soffa och fåtöljer, matplats med matbord i trä och kök. Det finns färgglada abstrakta målningar och ett hästtema i andra konstverk.
Från köket går trappan ner till husets pièce de resistance och, enligt vår mening, den sötaste platsen i hela haciendan. Det är en sittgrupp med fyra kuddade fåtöljer med bord på en liten trädgårdsterrass, mycket privat, planterad runt med blommande buskar och skuggad av lövverk. Det känns och ser underbart ut. Dess upphöjda position gör det till en utsiktspunkt för utsikt över de massiva trädgårdarna, huvudpoolen och ut till bergen. Vacker!
Den övre nivån har ett sovrum med två enkelsängar (kan göras upp som en dubbel) med en super utsikt från sängen. Den har en bäddsoffa, Juliet balkong och duschrum med öppen planlösning. Den lägre nivån med sina två dubbelrum (som delar ett annat badrum) har tillgång till både trädgårdsterrassen och den övre av haciendas sammankopplade gräsmattor.
Interconnecting är ett nyckelkoncept här. Precis när du tror att du har upptäckt allt, leder en stig och trappor runt, upp och ner, och förbinder en del av fastigheten med en annan.
Mario (1 sovrum med utsikt för 2 personer, plus sovplats för barn)
På den nedre av fyra långa och breda gröna gräsmattor som lutar in i varandra och ger en lämplig miljö för huvudpoolen (uppvärmd under svala månader), är Casa Mario den mest privata av alla hus.
Den här trädgårdsstugan har en vingårdstäckt, möblerad terrass med vacker utsikt över gräsmattan och kullarna. Det var det första av dessa hus som Aubrey David ritade och det var hans personliga bas och tillflyktsort. Allt är öppet och mer eller mindre kvadratiskt. Under det välvda taket med takbjälkar finns en härlig gammal skinnsoffa, en vacker gjutjärnskamin och en dagbädd vid ett stort hörnfönster där ett barn kan sova. Sovrummet med dubbelsäng ligger på en något högre nivå och är avskilt från vardagsrummet med en gardin. Sängen är av massivt trä, det finns en inbyggd garderob, jacuzzi med öppen planlösning och höga fönster ut mot trädgården. Huset har sina egna köksfaciliteter.
Med alla normala föräldraförsiktighetsåtgärder är haciendan en fastighet där barn i alla åldrar kan tas med och njuta av sig oerhört.
Huvudpoolen är 11 m x 4,5 meter och uppvärmbar under svala månader. Den har ett grunt område där föräldrar kan leka med små barn.
Den bakre, cirkulära poolen är 10 meter bred och dörrar och grindar kan stängas för att hålla små barn från detta område.
Båda poolerna är fyllda med källvatten och samma dricksvatten leds till alla huskranar.
Husen har alla dubbel luftkonditionering på sommaren och luftvärme på vintern och vissa har vedspisar. TV är satellit med Sky. Det finns WiFi-internet på gården, men observera att det inte fungerar överallt.
Alla områden i haciendan är ljusa och luftiga, med gott om naturligt ljus som kommer genom de många vanliga, franska och till och med höga fönstren, varav några inte är gardinerade.
Med sandiga Medelhavsstränder bara 20 minuter bort och ännu mer spännande Atlantstränder längre västerut vid Tarifa, ett mecka för vindsurfare, är hacienda ett mycket attraktivt förslag.
En kort bilresa bort finns fyra tillfredsställande olika landsrestauranger som erbjuder en rad mycket god mat. Och Casares är en förtjusande by med alla typer av lokala butiker och ett nöje att promenera runt. Dess position, uppflugen på en udde med imponerande utsikt, bidrar till dess charm.
Lokala golfbanor är bland de bästa i Europa. I närheten av Finca Cortesin hölls 2012 World Match Play Championship och det finns många fler banor att välja mellan vid kusten. Klimatet möjliggör en golfrunda eller ridning, lätt ordnad lokalt, när som helst på året.
Dalområdet, hem till akviferer, är ett grönt och genuint lantligt hörn av Malaga-provinsen, väl lämpat för promenader och utforskning av landsbygden.
Barn kan vara intresserade av att veta att den djungeliga Selwo Wildlife Adventure Park ligger bara 30 minuter bort. Gångstigar med repbroar eller en lastbilssafari tar dig till flamingor, apor, elefanter, björnar, giraffer, bengaliska tigrar och en fladdermusgrotta.
Idealiskt för en familj och vänner fristående lyxenheter alla tillsammans, med områden att äta och njuta av. Spektakulärt lantgård, 2 pooler, trädgårdar, jacuzzi + massor av kul! ALLA PRIVAT
Observera att fastigheten har en extra avgift för användning av bubbelpoolen och veden. Vänligen kontakta värden i förväg för information.
Visa mer
Om fastigheten
Uppvärmd pool
privat
WiFi
Parkering på plats
Balkong
Luftkonditionering
TV
Trädgård
privat
Diskmaskin
Övernattningsarrangemang
Sovrum 1
2 Enkelsängar
Sovrum 2
2 Enkelsängar
Sovrum 3
2 Enkelsängar
Visa mer
Här åker man på semester

Utforska kartan
Husregler
- Check-in: Från 15:00 till 23:59
- Check-out: Tills 11:00
- Familjevänligt
- Husdjur tillåtna (max. 2)
- Rökning ej tillåten
Bra att veta
- Självincheckning
Hanteras av Holidu
Holidu Homes har verifierats av våra reseexperter och erbjuder en tillförlitligt fantastisk semester.
Verifierade bostäder
Vi-känner-värden-garanti
Recensioner över genomsnittet
Kundservice 7 dagar i veckan
Behöver du hjälp?
Du kan hitta svar på de vanligaste frågorna här.
Holidu ID: 46108929